Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » Diş Teli » Diş Telleri Hakkında Genel Bilgi
Diş Telleri Hakkında Genel Bilgi
Diş Telleri Hakkında Genel Bilgi

Diş Telleri Hakkında Genel Bilgi

Diş telleri, çeşitli sebeplerle meydana gelen dişlerin dizilim bozukluklarını düzeltmek için dişlerin üzerine yapıştırılan braketler ve bunların içinden geçen tel ile dişlere kuvvet verilerek hareket etmesi sağlanan aparatlara denir. Sabit ortodontik tedavinin ana elemanı brakettir. Braketlerin metal, plastik ve porselen tipte olanları vardır ve dişlerin mine yüzeyine yapıştırılır. Ayrıca dil tarafından uygulan braketler , takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklarla da tedavi yapılabilmektedir. Porselen olanlar daha estetik olup yetişkin bireyler için daha uygun kabul edilmektedir. Tedavi sırasında çene kemiğine yönelik kuvvetler için çocukların çenelik ve gem dedikleri, ‘’chincap’’ ve ‘’headgear’’ ağız dışı gibi aygıtlardan yararlanılabilir.

Diş telleri dişinizin üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır ve diş teli takılırken herhangi bir ağrı ya da sızı duyulmaz. İlk takıldıkları birkaç günde dudak ve yanak içinde bazı yumuşak doku yaralanmaları yapabilir ama bu geçicidir. Diş teli takıldıktan sonra hastanın alışma süresini beklemek için genellikle 1 hafta kadar tellere kuvvet verilmez. Ortodontik tedavi sırasında diş çürüme riski artar onun için de braketler arasında besin artığının birikmemesi çok önemlidir.

Her yemek sonrası dişler ve braket araları mutlaka temizlenmelidir. Diş tellerinin fiyatları; hastadan hastaya, vakaya göre ve uygulama süresine bağlı olarak değişebilmektedir. Ortodonti tedavisinin en önemli bölümü olan bu malzemeler, tedavinin toplam fiyatını da önemli ölçüde etkilediğinden bu tedaviden önce küçük bir piyasa araştırması yapmanız tavsiye edilmektedir. Uygulanan ortodontik tedaviler sırasında, sert maddelerin tüketilmesi, sakız çiğnenmesi, jelibon, lokum gibi yapışan ürünlerin tüketilmesi gibi etkenlerden dolayı braketler kırılabilir veya kopabilirler.

Bu tedaviler uygulandığında nadir olarak acil bir durum oluşabilir. Ancak braketin kopması kişiye herhangi bir zarar vermez. Braketin kırılması söz konusuysa gereken bilginin doktorunuza verilmesi gerekir. Kırılan parça doktor tarafından yerine yapıştırılır. Diş teli tedavisinde uygulama süreleri her olayda farklı sürelerde olur. Hastanın yaşı genç olmasına rağmen, iskeletsel bozukluğunun olması halinde tedavi 2-2,5 sene sürerken, böyle bir bozukluğun olmaması halinde yani sadece dişlerde çarpıklık varsa tedavi 9 ayla 24 ay arasında tamamlanır. Yetişkin kişilerde olan diş hareketleri çocuklara göre daha yavaş olur. Yetişkinlerde iskeletsel bozukluk olması halinde tel dışında başka tedaviler de gerekebilir . Diş teli tedavileri genellikle ortalama olarak 1,5-2 sene arasında değişir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*