Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » Diğer Diş Tedavileri » Gülüş Estetiği
indir

Gülüş Estetiği

Diş hekimi yüzün 1/3 alt bölümünün estetiğinden sorumludur. Bu alan dudakları, dişetlerini ve gülme alanına giren dişleri kapsamaktadır. Günümüz estetik anlayışında sıhhatli soluk pembe dişetleri ile düzgün sıralı, simetrik, beyaz dişlerin uyumu vurgulanmaktadır. Estetik tabiilik ile bir bütündür. Kırmızı, hafif kanamalı ve şişmiş dişetleri sıhhatsizlik olarak idrak etmektedir ve tabiilikten uzaktır. Kolay bir dişeti rehabilitasyonu ile bu mesele ortadan kalkmaktadır. Her olayda farkı analiz eder sunulur. Estetik tertip etmeler bazen çok ufak teşebbüsler ile bitirir iken bazen çene cerrahisi, plastik cerrahi, ortodontik rehabilitasyon gibi teşebbüsler ile uzun süreçte bitirebilmektedir. Ehemmiyetli olan kişin beklentilerini hekimin anlayabilmesi ve rehabilitasyona başlamadan rehabilitasyon neticenini öngörebilmesidir. Bu hususta hekim-hasta ilişkisi ve hekimin deneyimi ehemmiyet kazanmaktadır.

Günümüz teknolojisinde natürel diş minesi ile aynı ışık geçirgenliğinde birebir aynı renkte kuronlar yapılabilmektedir. Bu kaplamalar ‘metal free’ diye adlandırılan tam porselenden veya zirkondan hazırlanır. Dişsizliğin fazla sayıda olduğu vaziyetlerde bu estetik kuronlar kullanılamayabilir.

Bazen düzgün sıralı ancak morfolojisi veyahut rengi bozuk dişlerde, bilhassa genç fertlerde dişte hiç kesim yapmadan ‘bonding metodu’ olarak adlandırılan teknikle tek seansta dişlerde değişim yaratmak olasıdır. Bu metot bizotaj, kontürleme ve dolgu yapımını içerir.

Lamina; yeniden düzgün sıralı veyahut çok hafif çapraşıklığı olan dişlerde seçenek edilir. Dişlerin yalnızca ön yüzeyindeki mine 1mm kaldırılarak, yaprak porselenler yapıştırılır. Lamina, birkaç seansta provalar ile hazırlanır. Yapıştırma işlemi tüm seansınların en ehemmiyetli evresidir. Son derece özel teknikle yapıştırıldıktan birkaç dakika sonra ısırarak yemek yenebilir. Natürel dişlerden ayırt etmek .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*