Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » Lamine Diş » Lamine Diş Hakkında
lamine-kaplama

Lamine Diş Hakkında

Lamine Kaplama Nedir?

Lamine (laminey veyahut lamina olarak da bilinir. = Yaprak Porselen) görünüşünüzü negatif istikamette etkileyen bir çok diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik meseleleri olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu meselelerin giderilmesini amaçlayan bir rehabilitasyon şeklidir. Çoğu vaziyette sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere tabii bir güzellikle beraber, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz.

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Laminate tedavisine hangi vaziyetlerde müracaat edilir?

Laminate vener kaplamalar temel olarak, renk farklıklarının giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi emeliyle yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla netice alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. kirlerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,

Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),

Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

Rengi ve yapısı bozulmuş daha önceki dolguların düzeltilmesinde,

Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik rehabilitasyon alternatifi olarak)

kozmetik bir alternatif olabilir.

Laminate rehabilitasyonundan kimler yaralanabilir?

Hemen hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı yakıntıcı olan her yaş grubundaki kişiler laminat rehabilitasyonundan istifade edebilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu vaziyetlerde uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dişhekiminizdir.

Laminate rehabilitasyonun muayenehane uygulama evreleri kısaca nedir?

Evvela dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Hemen peşinden dişinizin tam bir kopyasını ele geçirmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.

Laminatelar uzun ömürlü müdür? Dayanıklı mıdır?

Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca meselesiz olarak kullanılabilirler. Zira diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrı olarak, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*