Zirkonyum Diş - implant diş
indir (14)

Ortodonti

Ortodonti rehabilitasyon, küçük yaşlarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonda olmasına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

Ortodontiste gitmek için en iyi vakit nedir?

Ortodonti rehabilitasyonu için ilk kontrol 4 – 5 yaş aralığında başlar. Çocuklarda ilk dişlerin (süt dişleri) konumları ile ilgili çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Bu dişler arasında bulunan boşluklar, tabii gelişim göstergesidir. Erişkinlerin dişlerindeki gibi sıkı temaslar ileride olabilecek yer darlığı ve dolayısıyla dişlerde çapraşıklığın göstergesi olabilir. Sürekli dişler 6-7 yaşlarında sürmeye başlarlar ancak 7-9 yaşları arasında, kesici dişler sürene dek pek fazla problem gözlenmez. Ancak süt dişlerinin tümü süreklileriyle yer değişene dek yerinde tutulmalıdır. Aile hekiminiz sizi erken yaşta bir ortodontiste yönlendirse bile bu her vakit rehabilitasyonun çok erken başlatılacağı mananına gelmez. Çoğu dikkatli dişhekimi potansiyel bir problemin kontrol atında olduğu ve en uygun rehabilitasyon vakitinin geçmediğinden emin olmak ister. Çocuklarda çenesel problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, yalnızca dişlerin kargaşa gösterdiği vaziyetlerde rehabilitasyon için vakit vardır.

Kaç çeşit ortodontik rehabilitasyon vardır?

Sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşit ortodontik rehabilitasyon vardır. Sabit aletler sadece hekim tarafından takıp çıkarılabilinirken, hareketli aletler hasta tarafından da takıp çıkarılır. Sabit apareylerin de dil yada yanak tarafından yapılan şeklinde 2 tipi vardır. Sabit apareyler, ortodontik apareylerin en sık kullanılan tipidir. Bunlarla çok sayıda dişe fark tipte diş hareketi yaptırılabilir. Ayrı olarak sabit apareyler aynı anda değişik dişlere değişik hareket verdirebilen tek ortodontik aparey tipidir. Sabit apareylerin bir avantajı da, hareketli apareylere göre daha az hasta uyumuna gerek duyulmasıdır, zira isminden da anlaşılabileceği gibi , dislerin uzerine yapıştırılır ve sabit kalırlar. Sabit apareyler bantlar, braketler ve tellerden oluşur.

Yetişkin kişilere ortodontik tedavi yapılabilir mi?

Erişkin hastaların da dişleri hareket ettirilebilir başka bir deyişle bu tür tedaviler için zaman aşılması mevzubahis değildir. Artan yaşın tedavi müddetini uzatması ve tedaviyi biraz zorlaştırması olası olabilir. Yeniden de yaş etmeni dişlerin destek dokularının sıhhatli olması kadar ehemmiyetli değildir.

Ortodontik tedavi neden gereklidir?

Her zaman olmasa da ortodontik tedavi gerektiren kapanış düzensizlikleri çene ekleminde ağrı, ses yada buna benzer problemlere sebep olabilir yada bu yakıntıları şiddetlendirebilir. Dişlerin ideal olarak dizilip kapanışa getirilmesi işlev esnasında oluşacak aşırı yükleri önler. Bunun yanı sıra ağız sıhhatinin savunması, çürük ve dişeti hastalıklarının önlenmesinde düzgün sıralanmış, ideal kontakt ilişkileri olan dişlerin ehemmiyeti büyüktür. Bunun yanı sıra dişlerinizdeki düzensizlikler yaşınız ilerledikçe daha şiddetlenecektir. Başka bir deyişle uzun dönemde dişlerinizin görünümü sizi daha çok rahatsız eder bir hal alacaktır.

Ortodontik İmplant Uygulamaları:

Ortodontik implantların, rehabilitasyon sırasında kullanım sıklığı son senelerde gittikçe artan metodların başında gelmektedir. Kaymış olan dişi yerine getirmek için bir kuvvete ihtiyaç vardır. Ortodontik emelli kuvvet ele geçirmek emeliyle tasarlanmış mini implantlar kullanılır. Çok küçük olan bu implantlara özel lastiklerle dişe  bağlanır ve diş hareket ettirilir.

Ortodontik rehabilitasyon geri döner mi?

Tüm ortodontik rehabilitasyonları takiben “pekiştirme” ismini verdiğimiz ikincil bir rehabilitasyon dönemi uygulanır. Burada hastanın rehabilitasyonunun daha bitmediği unutulmamalıdır. Ortodontik rehabilitasyon sonrasında hareket ettirilen dişlerin yeni konumlarına alışmaları ve dil-dudak-yanak balansı içinde bozulmadan bu konumlarını savunabilmeleri için buna gereksinim vardır. Pekiştirme rehabilitasyonuna uyulmazsa yapılan rehabilitasyon geri döner. Pekiştirme rehabilitasyonu olaya göre dişlerin arka yüzeyine yapıştırılan tellerle, hareketli plaklarla veyahut saydam, plastik bazlı materyallerle sürdürülebilir. Bu rehabilitasyon bir müddet sonra ayrılınabildiği gibi başlangıçtaki düzensizliğin türüne bağlı olarak çok uzun müddet de devam ettirilebilir.

Ortodontik rehabilitasyon esnasında dikkat edilmesi gerekenler:

Ortodontik rehabilitasyona başlanmadan önce ağızdaki tüm çürükler ve dişeti hastalıkları rehabilitasyon edilmelidir.

Sabit veya hareketli hangi şekilde olursa olsun, ortodontik tedavi sırasında ağız hijyenine dikkat edilmelidir.

Hareketli aparey kullanılıyorsa, yemeklerden sonra aparey çıkartılıp dişler fırçalanmalıdır. Apareyin hijyenine de aynı oranda önem verilmelidir. Sabit tedavide kullanılan braketler yiyecek artıklarının birikmesi için oldukça uygun bölgelerdir. Bu yüzden, yemeklerden sonra ortodontik diş fırçaları kullanılarak, braketler ve teller arasındaki yiyecek artıkları özenle temizlenmedilir. Ağız hijyenine dikkat edilmezse, çürüklerin ve dişeti problemlerinin oluşması kaçınılmazdır.

Ortodontik tedavi uzun süren bir tedavidir ve aylık kontroller söz konusudur. Bu yüzden kişinin istekli olması ve randevularını aksatmaması gerekir.

Her hangi bir şekilde kullanılan apareylerde kırılma, kopma veya çıkma olduğunda, rehabilitasyon negatif olarak etkilenebileceği için, vakit kaybetmeden ortodontiste müracaat etmek gerekir.

Pekiştirme rehabilitasyonu oldukça ehemmiyetlidir. Dişlerin aldığı pozisyonu savunabilmek için bu rehabilitasyona kesinlikle uyulmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*