Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » Protez Diş » Protetik Diş Tedavisi – Protez Diş
üğpo

Protetik Diş Tedavisi – Protez Diş

Halk arasında porselen diş, kuron, köprü, çivi diş, implant diş , takma diş, damak, kancalı diş diye deyim edilen hepimizin duyduğu bu terimlerin hepsi bu dalın hizmetleridir.
Başka bir deyişle en büyük dişhekimliği dalıdır.
Estetik dişhekimliğinde yaygın olarak kullanılan lamina kaplama, zirkonyum porselenler, empress porselenler başka bir deyişle hasılı metalsiz porselenleri uygularlar.
Burada ilk olarak bir sınıflama yapmak gerekirse protezi 3 bölümde inceleyebiliriz:
Sabit protezler
Hareketli protezler
İmplant ( çivi diş-diş ekme) Protezleri 

Takma diş ne vakit gereklidir ?

Estetik emel ön tasarıdadır fakat bunun dışında aşırı harabiyetli dişlerde, diş eksikliklerinde,tam dişsizlik vaziyetlerinde, irsiyetsel veya ailesel genetik diş problemlerinde protezler uygulanır.

 

Takma hemen yaptırabilir miyim?

Genelde ilk randevuda hastalarımızla tanışma ve kontrol yapılır. Hemen peşinden rehabilitasyonlara geçilir. Takma rehabilitasyonu ağızdaki diğer rehabilitasyonlar bittikten sonra başlanır. Diş eti rehabilitasyonu, cerrahi çekimler, dolgular ve kanal rehabilitasyonları biter, ağız hazırlanır sonrasında proteze başlanır.
Şayet bu şekilde olmazsa ne olur?

Protetik diş rehabilitasyonu iyi bir tasarılama gerektirir. Hekimin bu konuda bilgisi çok ehemmiyetlidir. Şayet ağız hazırlığı yapmadan tasarılama yapılır, başlanır ve bitirilirse başarısız olunacaktır. Zira takma her vakit sağlam çürüksüz bir diş altyapısı, iyi bir ağız hijyeni ister.
Ne kadar müddette yapılır?

Protetik diş rehabilitasyonunda belli bir müddet vermek yanlıştır, fakat ölçü alınıp laboratuar evrelerine başlandıktan sonra 1 hafta-10 gün gibi bir müddette protezler takılabilir. Tabi yeniden hastalarda farklılıklar göstermektedir.
Estetik natürel bir görünüm nasıl sağlayabilirim?

Son zamanlarda dişhekimliğindeki hızlı ilerlemelerle artık diş natürelliğinde protezler yapılmaktadır. Bunun için natürel dişlerin ışık geçirgenliğine çok yakın içinde altyapısında metal kullanılmayan emress (pres porselenler), zirkonyum, inseram, lamina ( laminate-yaprak porselenler-tırnak porselenler-Da vinci porselenleri vs.. ) porselenleri kullanılarak kaplamalar yapılmaktadır.
Bana fiyatları nedir?

Bunlar hekim için daha zahmetli kesim-ölçü-alet teknikleri gerektirdiğinden ve laboratuar fiyatları , teknisyen sanatının iyi olması gerektiğinden doğal olarak daha pahalıdırlar . Fiyatları 250 tl ile 600 tl arasında değişmektedirler.
Peki ben dişlerimi kestirmek istemiyorum. Ne yapmam gerekli?

Lamina( lamineyt-laminate ) tekniği denilen bir rehabilitasyon uygulanabilir.
Lamina tekniği nedir?

Bu teknikte dişten bir takım vaziyetlerde hiç, bir takım vaziyetlerde da cansız olan mine dokusundan 0.3-1 mm arasında preparasyon(kaldırma) işlemi yapılır ve ölçü alınır. Dişlerin yalnızca ön yüzüne yapıştırma şeklinde uygulanır. Son derece estetik bir uygulamadır. Netlikle natürel diş görünümü yakalanır.
Hiç dişim kalmadı damak mı kullanmam gerekli?

Hayır artık damak protezleri rehabilitasyonda yerini implant üstü protezlere bırakmaktadır.
İmplant sadece damak protezlerinde mi kullanılır?

İmplant tek diş eksikliği olmak üzere bütün diş eksikliklerinde kullanılabilir. Şayet köprü istemiyorsanız yandaki dişlere zarar vermeden implant ( çivi diş) uygulanır iyileştikten sonra üzerine porselen kaplaması yapılır.
İmplant tedavisi ne kadar sürmektedir?

İmplant tedavileri bir cerrahi iyileşme periyodu gerektirir. Bu dönem takriben 6 hafta ile 3 ay arasındadır. Önceden 6 aylık dönemlerde iyileşme olurken şimdilerde bu dönem yarı yarıya kısalmıştır.bu dönemden sonra protez işlemi yine ölçü alma ile beraber 1 hafta-10 gün arasında bitirilir.
İmplant Ağrılı bir işlem midir?

Hayır netlikle hastaların çoğu implant operasyonundan sonra çok kolaydı, hiç acımadı, hiç gözümde büyüttüğüm gibi değilmiş şeklinde reaksiyonlar vermektedirler.
İmplant herkese yapılabilir mi?

İyileşme süreci kötü etkilenmesi açıdan ileri derece ( kan şeker değeri 300 ) şeker hastalarında (diyabet ) yapılması uygun değildir. Fakat kandaki şeker düzeyi rehabilitasyon ile düşürülürse uygulanabilir. Kemik seviyeleride ve kemik kalitesi de etkiler , ama günümüz teknolojisinde implant rehabilitasyonu yaptırmak isteyen her hastaya kemik ilavesi yapılarak implant yapılmaktadır.
İmplant her yerde her muayenehanede yapılır mı?

Tabi ki muayenehane şartları çok ehemmiyetlidir. Tamamiyle B sınıfı otoklav sterilizasyonunun kullanıldığı muayenehanelerde yapılması uygundur. Ters takdirde enfeksiyon kapma rizikosu oldukça fazladır. Rehabilitasyon negatif istikamette etkilenebilir. Cerrahi ve takma dalından doktorların multidisipliner çalışarak yapmasında yarar vardır.

 

İmplant cerrahisi ne kadar sürer?

İmplant cerrahisi tek dişte vasati 30 dakika sürmektedir sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. 1 hafta bir ilaç tedavisi sonrasında kontrol yapılır ve bekleme süreci başlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*