Zirkonyum Diş - implant diş
Anasayfa » İmplant Diş » Üsküdar İmplant Diş Hastanesi

Üsküdar İmplant Diş Hastanesi

İmplant çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleridir. Bunlar eksik dişlerin yerine yapılan, uzun ömürlü ve hayat boyu meselesiz şekilde kullanılabilen daha çok titanyumdan yapılan vidalardır. Bunlar diş doktorları tarafından steril ortamlarda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilirler. Bu işlem sonrasında takriben olarak iki-üç ay içinde üsküdar implant diş çene kemiğine tamamiyle tutunur. Bu mertebelerden sonra gerçek bir diş kökünün yerini alan implant, üzerine konacak protezi taşıyacak vaziyete gelir. Kimi vaziyetlerde hastalara genel anestezi uygulanabilir. İmplant uygulamasının yapılabilmesi için, ilk olarak implantı destekleyecek kemik yapısının olması ve diş etlerinin sıhhatli olması gerekir. Bunlar olmadığı vaziyette ilave kemik cerrahisi uygulamları ile de implant yapılır ve muvaffakiyet oranı çok yüksektir.

İmplant uygulamasının yapılmasının en büyük avantajı implant proteze sahip olmaktadır. Başka bir deyişle hastalar kaybetmiş oldukları dişlerin yerine hemen hemen aynı özellikte olan sabit dişlere sahip olunmaktadır. Kaybedilen dişler yerine yapılan doğru bir uygulama çoğu kez kendi dişlerinizden daha iyi sonuçlar verebilir. Uzun yıllar implant dişlerin kullanımı olası olabilir. Ancak bunların sağlanması için implant uygulamasının uygun şartlarda yapılması gerekir. Hastalar bunlara kendi dişleri gibi bakım yapabilmekte ve meselesiz şekilde kullanabilmektedir. Ayrı olarak çekilen dişin bulunduğu kemik giderek işlev görmediği için zamanla eriyecektir. Çekim sonrası yapılacak implantla kemik erimesi azalacak ve sonra da tamamen duracaktır. Bu yüzden kemiğin savunması hastanın implant sayesine ele geçirdiği ehemmiyetli bir avantajdır.

İmplant türleri nelerdir?

Endosteal implantlar: Bunlar cerrahi yolla çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra diş eti dokusunun iyileşmesiyle ikinci bir işlem yapılıpdişeti  şekillendirilir. Uygulanan son mertebede yapay dişler, köprüler veyahut protezler gruplar şeklinde implanta bağlanmaktadır. Pratikte en çok kullanılan implant şeklidir.

Subperiosteal implantlar: Bu türler diş eti dokusunun alt bölümüne çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeveden alana gelir. Diş eti iyileştikten sonra metal çerçeve çene kemiğine sabit vaziyetine gelir. Metal çerçevede bulunan materyaller diş etlerinden dışarıya çıkar. Buralara implantlar kurulur. En fazla kullanılan endosteal vida şeklinde olan türleridir.

İmplant herkeste rahatça kullanılabilir mi?

Hastalarda implantları yerleştirecek kemik yapısının bulunması halinde (kemik yoksa yapay kemik oluşurulabilir) ve yaraların iyileşmesini engelleyecek sistemik bir hastalığın olmaması halinde, istenildiği  kadar implant kullanılabilir. Yerleştirilen vidaların belirli bir boyu ve genişliği bulunmaktadır. Çene kemiği bunları alabilecek kadar uygun genişlikte olmalıdır. Başka bir deyişle başarılı bir implant uygulaması çene kemiğinin vaziyetine bağlıdır. Ayrı olarak uygulanan rehabilitasyon esnasında ve tedaviden sonra diş etlerinin sıhhatli olması gerekir. İmplant uygulaması kemik gelişimi bitirmemiş kişiler için uygun değildir.  Bu da genelde 18 yaş civarıdır. Bu yaşdan sonra kolayca uygulanabilir.

İmplant uygulamasında acı duyulur mu?

Yapılan anestezi uygulaması ile implant tedavisi acı vermeden bitirir. Uygulama sonrasında oluşabilecek ağrılar uygun bir ağrı kesici ilaçla giderilebilir. Bu rehabilitasyonda duyulan acı normal bir diş çekimi sonrasında oluşan ağrı kadardır. İmplant yerleştirildikten sonra 1-3 ay içinde iyileşme sağlanır. Bu süreçte hastalara geçici protezler takılır.

İmplant rehabilitasyonu ne kadar müddette bitirir?

Uygulanan rehabilitasyonun bitirmesi hastanın vaziyetine ve yapılan işlemlerin muhtevanına bağlı olarak değişir. Uygulanan operasyon yarım saatte veyahut 1-2 saat içinde bitirir. Hastaların kemik yapısı ve dişlerinin vaziyetine göre takriben olarak 1-3 ay sonra kalıcı protezler yerine takılarak rehabilitasyon bitirir.

İmplant temizliğine ehemmiyet vermek gerekir mi?

Ağız içine takılan yabancı maddelere kendi dişlerinizden daha fazla ehemmiyet vermeniz gerekir. İmplantlar temizliği kolay olan ve fazla vakit almayan özelliğe sahiptir. İnsanlarda diş sıhhati ve başarılı bir diş rehabilitasyonu için en ehemmiyetli etken ağız ve diş temizliğine verilecek ehemmiyettir.Sigaradan netlikle uzak durulmalıdır.

İmplant üzerine kalıcı takma nasıl yerleştirilir?

Kadıköy implant rehabilitasyonu esnasında kalıcı protezlerin yerleştirilmesi protezin şekil ve özelliklerine bağlı olarak değişir. Kalıcı protezler bazen porselen protezlerle sabitlenerek yapılır ve hasta kendi dişi gibi protezi kullanır. Bazen de hastanın takıp çıkaracağı şekilde damak protezleri uygulanabilir.

İmplant natürel bir görünüm sağlar mı?

İmplant uygulamasının natürel bir görüntü vermesi için, implant uygulaması üzerine yapılan porselen dişlere ehemmiyet vermek gerekir. Bilhassa ön dişlere yapılan implant rehabilitasyonunda porselen dişlerin kullanılması natürelliği sağlayacaktır. Bunun dışında zirkonyum abautment ve zirkonyumdan yapılan protezlerde ön dişler için seçenek edilebilir. Bunlar daha natürel ve estetik bir görüntü verir. Azı dişlerde ise titanyum bazlı abautmentlerle yapılacak protezlerle dayanıklılık  sağlanabilir. Azı dişler besinlerin çiğnenmesinde ve nasihatilmesinde kullanıldığından, titanyum abautmentli protezler daha uygun görünmektedir.

İmplant tedavisinin ömrü kaç sene olur?

Bu tedaviyi uygulayan doktorun deneyimi ve tedavi uygulanan hastanın dişlerine ve ağız sıhhatine önem vermesi ve sigara kullanımı implant dişin ömrünü belirleyecektir. Ağız sıhhatine ve diş sıhhatine dikkat edilmezse implantların ömrü uzun olmaz. Uygun şartlarda yerleştirilen implantlar uzun müddet hizmet eder. Hastanın kemik oranı değerlendirilip, daimi olarak kontrol altında tutulması implantın ömrünü uzatacak uygulamalardır. İmplant tedavisinde yapay dişlere sahip olunmaktadır. Uygun şekilde yapıldığında ve iyi bakım uygulandığında ömür boyu kullanılabilirler. İmplantların ömrünü kısaltacak etkenler, doğru bakımın yapılmaması, diş eti hastalıklarının olması ve dişlere önem verilmemesi gibi etkenler gelir. Hastaların içki ve sigara kullanma alışkanlığının olması normal dişlerde olduğu gibi, implant dişlerde de negatifliklere kapı aralayacaktır.

İmplant rehabilitasyonunun yan tesirleri var mıdır?

Bu rehabilitasyonlar uzman diş doktorları tarafından hijyenik bir ortamda uygulanmalıdır. Kötü şartlarda uygulanan implant uygulamasının yan tesirlerinin olması kaçınılmazdır. Hastalarda başka sıhhat meseleleri gündeme gelebilir. Uygun şartlarda yapılmayan implant rehabilitasyonları çene kemiğinin direncini düşürmektedir. İmplant tedavisinde emel en az implant uygulamasıyla en iyi neticeleri almak olmalıdır. Gereğingen fazla sayıda yapılan implant uygulaması hem hastayı yorar, hem de rizikosu arttırır.

İmplant tedavisi pahalı bir uygulama mıdır?

Bu tedavinin fiyatı hastalar için oldukça önemlidir. Fiyatlar ilk bakışta fazla gelse dahi, uzun yıllar kullanıldığı ve sağladığı kolaylıklar düşünüldüğünde fazla fiyatlı olmadığı görülebilir. Normal porselendiş yapımlarında ileri mertebelerde meseleler yaşanabilir. Ancak implant tedavisinde iyi bakım uygulanmasıyla yaşam boyu kullanılacak dişlerin sahibi olunabilir.

İmplant tedavisi hangi sağlık meselelerinde uygulanamaz?

İmplant tedavisine mani olacak vaziyetlerin başında diyabetik hastalar gelmektedir. Ancak bu hastaların düzenli olarak kontrollerini yaptırması vaziyetinde implant tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Diyabetik kontrollerini yaptırmayan ya da yetersiz yaptıran hastalarda iyileşme süreleri uzamaktadır. Bu yüzden hastaların özenle kontrol edilmesi gerekir. Aşırı derecede sigara kullanma alışkanlığı olan hastalarda implant rehabilitasyonu esnasında iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu yüzden implant rehabilitasyonu olmak isteyen hastalar sigarayı rehabilitasyon öncesinde bırakmalı ve rehabilitasyon sonrasındaki iyileşme döneminde sigara içmemelidir. Bunun dışında kemikleri etkileyen hastalıkları olan ve ilaç kullanan hastalarda doktor kontrolünde implant rehabilitasyonuna başlamalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*